Naszym Darczyńcom – Trzy historie na trzydziestolecie Muzeum Jeździectwa
» Niusy » Tradycja i Kultura
Już w najbliższy czwartek, 14 listopada o godzinie 18:00 w budynku Koszar Kantonistów na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie nastąpi otwarcie wystawy „Naszym Darczyńcom – Trzy historie na trzydziestolecie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa”, nad którą patronat pełni min. kwartalnik „Hodowca i Jeździec”.Wystawa, na którą w imieniu Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Państwa zapraszamy, poświęcona jest trzem nieprzeciętnym postaciom, ich losom i wielkim pasjom związanym z jeździectwem i łowiectwem.
13-11-2013, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa | skomentuj | więcej »
Świąteczne kartki z końmi - rusza III edycja długo oczekiwanej akcji
» Niusy » Tradycja i Kultura
W tym roku po raz trzeci rusza Qńwortalowa Akcja Świątecznych Kartek. Użytkownicy, zgodnie z miłą tradycją, wysyłają sobie kartki z paroma świątecznymi, ciepłymi słowami.
Każdemu uczestnikowi zabawy losowo przypisuje się trzy osoby, którym ma wysłać życzenia - oczywiście w tradycyjny sposób, na kartce, do skrzynki pocztowej, tak aby te osoby między rachunkami mogły znaleźć miłą dla oka i serca wiadomość.Zapisy do akcji zaczynają się już 1 listopada i potrwają do 11tego.
30-10-2012, Magda Piejek | skomentuj | więcej »
Święto Jeźdźców i Myśliwych w Morawie
» Propozycje » Tradycja i Kultura
W najbliższą sobotę, 5 listopada, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie odbędzie się Hubertus święto myśliwych, leśników i jeźdźców. W programie imprezy zaplanowano szereg atrakcji, które zapewnią sporą dawkę emocji i dobrej zabawy. Św. Hubert jest patronem myśliwych i jeźdźców. Przed tradycyjną gonitwą za lisem rozegrane zostaną Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody ? I Memoriał im. Janusza Kowalczyka.
02-11-2011, Marta Wójcik | skomentuj | więcej »
Dolnośląski hubertus na Partynicach - 11 listopada
» Propozycje » Tradycja i Kultura
Zapraszamy serdecznie na DOLNOŚLĄSKIEGO HUBERTUSA. Bieg Św. Huberta kończący sezon jeździecki 2011 odbędzie się na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice w piątek, 11 listopada 2011r. o godz. 11:00. W programie imprezy przewidziano m.in. trzy rodzaje konnych pogoni za lisem: szukaną, skakaną i gonioną, liczne pokazy jeździeckie i nie tylko oraz swojskie jadło i pyszne gorące napoje. GORĄCA I RADOSNA ATMOSFERA GWARANTOWANA! Zapraszamy.
28-10-2011, Patryk Arłamowski | skomentuj | więcej »
Szlachecki zajazd na Zamku Kliczków - 16 października
» Niusy » Tradycja i Kultura
Zamek Kliczków i Fundacja Pro Culturae Bono pielęgnują dawne zwyczaje łowieckie regionu Borów Dolnośląskich, a nader wszystko promują konie i sporty z nimi związane. Tegoroczne obchody Dnia św. Huberta będą okazją do skorzystania z wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Zapraszamy w niedzielę, 16 października.
05-10-2011, Magdalena Surwiło | skomentuj | więcej »
Święto Kawalerii Polskiej, 3 - 4 września
» Propozycje » Tradycja i Kultura
W dniach 3-4 września 2011 r. Dowództwo Garnizonu Warszawa wraz ze Stowarzyszeniem Pododdziałów Reprezentacyjnych WP, Stowarzyszeniem "Klub Jeździecki Legia ? Kozielska", Stowarzyszeniem "Szwadron Jazdy RP" oraz Federacją Kawalerii Ochotniczych organizuje pierwszy raz ŚWIĘTO KAWALERII POLSKIEJ. Święto to upamiętna datę Bitwy Kawaleryjskiej pod Komarowem w dniu 31 sierpnia 1920 r., którą stoczyła 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem Juliusza Rómmla z sowiecką konną armią Siemiona Budionnego.
28-08-2011, Paweł Zduniak | skomentuj | więcej »
Wystawa prac Justyny Jaszczewskiej
» Niusy » Tradycja i Kultura
Zapraszamy na wystawę prac pani Justyny Jaszczewskiej, którą przez okres wakacji można oglądać w biurze PZJ przy ul. Lektykarskiej w Warszawie. Pani Justyna Jaszczewska ukończyła Wydział Rzeźby w warszawskiej ASP. Głównym tematem jej twórczości są konie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Przedstawiamy kilka z prezentowanych na wystawie prac i gorąco zapraszamy do obejrzenia pozostałych.
06-07-2011, PZJ | skomentuj | więcej »
Miejsce konia arabskiego we współczesnej historii Polski
» Propozycje » Tradycja i Kultura
Koń arabski istnieje obecnie w polskich mediach (a więc w świadomości ludzi) jedynie raz w roku: podczas sierpniowej aukcji w Janowie Podlaskim. Tymczasem historia hodowli arabów jest nierozerwalnie związana z dziejami naszego kraju. Niegdyś konie arabskie "królowały" w słynnych kresowych stadninach magnackich... A dziś? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale są takie miejsca na świecie, gdzie Polska kojarzy się przede wszystkim z końmi arabskimi. Podczas spotkania możliwość nabycia książki prof. Krystyny Chmiel „One tworzyły piękno” z 20% rabatem! Spotkanie odbędzie się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Park Łazienki Królewskie w Warszawie) w sobotę 5 czerwca 2010 o godzinie 12:30.
31-05-2010, Julia Włodarczyk | skomentuj | więcej »
Czy TPN oszukuje gdyż nie chce koni w Tatrach
» Niusy » Tradycja i Kultura
Na Podtatrzu - po wypadku Jordka na drodze do Morskiego Oka - konie górali stały się... problemem. Na ulicach Zakopanego niezbyt mile są widziane, w Tatrzańskim Parku Narodowym - też stanowią obecnie kłopot. Dyrektor TPN nie chce koni i góralskich zaprzęgów w kolejnych miejscach w Parku. Zgodnie z umową gminy i Parku droga pod Reglami zimą miała służyć dorożkom i kuligom. Ale na razie TPN nie wyraża na to zgody. Radni poczuli się oszukani.
15-09-2009, Halina Kraczyńska | skomentuj | więcej »
''Konie krainie Czyngis-Chana'' - wspomnienia z Mongolii
» Propozycje » Tradycja i Kultura
Mongolia – olbrzymi kraj położony w centralnej Azji jest prawdziwą krainą koni. Na jego wielkich przestrzeniach stanowią one nieodzowny środek komunikacji, są podstawą bytu Mongołów. Niewielkie i niezbyt urodziwe konie, hartowane w surowych warunkach bytowych odznaczają się wielką dzielnością w pracy. Tak jak ich przodkowie, od stuleci nie znają stajni, ani owsa. Zgodnie z tradycją cały rok przebywają na stepie, na którym same znajdują pożywienie. Potrzebne do pracy są chwytane przez pasterzy za pomocą urgi – długiego kija z pętlą rzemienną lub na arkan. W Mongolii nie pytamy mieszkańców o ich umiejętność jazdy konnej, to oczywiste, tu wszyscy potrafią jeździć konno, nawet małe dzieci.
30-06-2009, Wojciech Tomasz Biernawski | skomentuj | więcej »

- Tradycja i Kultura: Obchody święta 8 Pułku Ułanów rozpocznie poranna kawa
- Tradycja i Kultura: Annonymous Hero - Bezimienny Bohater
- Tradycja i Kultura: Nowe pamiątki po Michale Antoniewiczu trafiły do muzeum
- Tradycja i Kultura: Hubertus w Skarżycach do białego rana
- Tradycja i Kultura: Kopytem budząc natchnienie... Joanna Chlebowska-Krause
- Tradycja i Kultura: To nie awaria, to teatr koni z fontanną
- Tradycja i Kultura: 3 Konna Pielgrzymka do Lichenia (20 - 30 czerwca)
- Tradycja i Kultura: Wynalazki koczowników, które zmieniły jeździectwo
- Tradycja i Kultura: II Biesiada Wojów Piastwoskich (6 kwietnia), Baborówko
- Tradycja i Kultura: Konne procesje wielkanocne na Śląsku