Pielęgnacja: Jak wybrać derkę dla konia

Jak zmierzyć derkę
Przy wyborze ważne są: długość, głębokość i kształt derki, odpowiedni dla danego konia, tak aby nie okazała się ona, ani za ciasna ani zbyt duża i żeby była wygodna.
Po drugie istotna jest głębokość derki, co oznacza, że jej boki muszą być wystarczająco długie, tak aby pokrywały w pełni brzuch konia. Ma to zwłaszcza znaczenie w przypadku derek płóciennych, stosowanych w każdych warunkach pogodowych, takich jak derki "Nowozelandzkie".
Przy wyborze derki trzeba też zwrócić uwagę na okolicę kłębu, czy jest on podszyty jakimś "miśkiem" (chroni go przed obtarciami), a jeśli derka go nie posiada, czy łatwo możemy sami go doszyć. Upewnijmy się również, że materiał z jakich wykonane są wszystkie klapy, nie ulegnie postrzępieniu czy przetarciu. Ważne są przednie zapięcia, których nie można naciągać na siłę, a same klamry powinny łatwo się zapinać i być zrobione z materiałów wytrzymałych, tak by nie pękały (najlepsze są metalowe). Dobrze, gdy derka ma pasy: krzyżowe czy klapy pod brzuchem, w okolicy nóg oraz podogonia ,które nie pozwolą na zsuwanie się derki, tak by nie stanowiła ona zagrożenia albo uległa uszkodzeniu. Niektóre derki nie posiadają tego typu pasów, wówczas możemy je dokupić. Poza tym derki mogą mieć wcięcia w okolicy łopatek, tak by zmniejszyć napięcia powstające w trakcie ruchu konia, chroniąc derkę przed uszkodzeniem.
Wiadomo, że dostępne są aktualnie różne typy derek, wyprodukowane z najróżniejszych surowców, które łatwo utrzymać w czystości. Postaram się Wam teraz nieco je przybliżyć, by pomóc przy wyborze. A więc derki możemy podzielić ze względu na grubość na:
- jedno;
- dwuwarstwowe;
- ocieplane,
oraz na ich przeznaczenie:
- derki stajenne;
- derki transportowe;
- derki letnie;
- derki zimowe;
- derki osuszające;
- derki przeciwdeszczowe;
- derki przejściowe;
- derki przeciw owadowe.
Wysłano dnia 18-11-2007 przez Anna Dybska
Oceny artykułu
